Kavitasyon

AMELİYATSIZ LİPOSUCTİON MUCİZESİ
Kavitasyonun Türkçe karşılığı “boşluk” tur. Estetik tedavilerde kullanılan kavitasyon sistemi ise yağ hücrelerini patlatmak suretiyle yok edilmesini amaçlayan bir bölgesel zayıflama tekniğidir.
 
Kavitasyon yağ hücrelerine nasıl etki eder?

Yağ hücrelerinin arasında interstital sıvı bulunur. Kavitasyon interstital sıvı içerisinde içerisinde  mikro boyutta vakum baloncukları yaratır. Bu baloncuklar kavitasyon basıncının etkisiyle şişerler ve büzülerek kapanırlar. Bu büzülerek kapanma esnasında ortaya büyük bir basınç ve ısı etkisi çıkar. Bu etki hücre membranlarında hasara yol açar ve yağ hücrelerinin içerisindeki trigliserid ve yağ asitlerinin interstital sıvı içerisine boşalmasıyla sonuçlanır. Açığa çıkan bu yağlar lenf dolaşımı sayesinde karaciğere taşınırlar ve karaciğerde yakılarak yok edilirler.
 
Kavitasyonun diğer zayıflama tedavilerinden farkı nedir?

Kavitasyon, Lipolisys olarak tabir edilen ve yağ hücrelerinin ebatlarının küçültülmesini amaçlayan tedavi tekniklerinden farklıdır. Kavitasyondaki amaç tıpkı liposuction ve lipoliz de olduğu gibi yağ hücrelerini yok etmeyi amaçlar.
 
Nasıl bir çalışma uygulanır?

Kavitasyon seansları maksimum 1 saat süren ve 7-10 gün sıklıkta toplam 4-6 seans arasında uygulanan tedavi protokolüne sahiptir.
7-10 günlük verilen aranın ilk 3- 5 gününde “0 yağ diyeti” adı verilen özel bir yağ diyeti uygulanır.
Kavitasyon seansı sonrası mutlaka 2-3 gün yoğun egzersiz yapılmalıdır. Bu yakılması gereken yağların yakımı için metabolizmayı hızlandırıcı bir kuraldır.
 
Uygulama sırasında neler hissedilir ?

Kavitasyon uygulaması sırasında kulakta düşük frekanslı ultrasoundun etkisi ile bir çınlama duyulur. Bu çınlama kalıcı bir hasara yol açmaz. Uygulama sırasında acı hissi olmaz, masaj etkisi hissedilir. Uygulama sonrasında bazı hastalarda uygulama bölgesinde kızarıklık görülebilir ancak bu ortalama 15-20 dk.  içerisinde kaybolur. Nadiren bazı hastalarda uygulamayı takip eden birkaç gün karın bölgesinde ağrı  ya da morarma oluşabilir. Bu da kalıcı bir hasar değildir.
 
Nasıl sonuçlar beklene bilir ?

Kavitasyon seanslarında diğer zayıflama uygulamalarının aksine çok hızlı sonuçlar gözlenir. Çoğu hastalar yapılan seansın hemen sonunda 1 ila 10 cm arasında kalıcı ölçü farklarını elde eder. Bu ölçü kaybı tedavi sonrasındaki diyet ve egzersizlere uyulduğu takdirde artar. Kilo kaybı seanstan sonra değil takip eden seanslarda ortaya çıkar ve vücut analizi yapıldığında verilen kiloların uygulama yapılan bölgelerdeki yağlardan olduğu görülür.
 
Kavitasyon güvenli bir metod mudur ?

Ultrasound enerjisinden elde edilen kavitasyon son derece güvenlidir. Ultrasonlar anne karnındaki bebeğin izlenmesi dahil tıpta ortopedi, romotoloji, fizik tedavi gibi birçok alanda uzun yıllardan beri kullanılmaktadır.
 
Kavitasyona uygun hasta tipi nedir?

Kavitasyon uygulamasına uygun hastalar hipertropik yağ yapısına yani yağ hücre sayısı olması gerekenden fazla olan ya da hiperpastik yani yağ hücre ebadı olması gerekenden büyük+hipertrophik yağlanmanın  karma olduğu durumlarda uygulanmalıdır.
 
Karaciğer bozukluğu, böbrek yetersizliği, lenfatik dolaşım bozukluğu, metabolizma bozukluğu olanlar, diyabetikler, uygulama alanına yakın metal protez taşıyanlar, kalp pili taşıyanlar ve hamilelere uygulanmamalıdır.