Nöral Terapi’nin Tarihçesi

Nöral terapi 1920’lerde Alman iki hekim kardeşin Ferdinand ve Walter HUNEKE’nin dikkatlerini çeken bir olayla başlamıştır. Her iki hekim migrenini bir türlü geçiremedikleri kız kardeşlerine romatizmal hastalıklar için önerilen bir ilaç kompozisyonunu damardan uyguladıklarında kız kardeşlerinin daha ilaç bitmeden ani olarak ağrısının geçtiğini, neşeli ve mutlu bir hale geldiğini gözlemlemişler. Bu durumu araştırdıklarında yanlışlıkla damardan değil kalçadan uygulama için olan preparat formunu enjektöre çektiklerini, bu formun damardan olandan farklı olarak procain içerdiğini fark etmişlerdir. İlaç daha emilmeden olan iyileşmenin ise içerdiği kısa etkili lokal anesteziğin damarı çevreleyen sinir ağına olan etkisine bağlı geliştiğini keşfetmişlerdir. Huneke kardeşler bu şanslı hata ile nöral terapinin temelini atmışlardır. Sonrasında 3 yıllık çalışma ve deneylerini ‘Lokal Anesteziklerin Alışılmamış Uzaktan Etkileri’ adı altında tıp dünyasına sunmuşlardır.

1940 yılında Dr.F.Huneke sağ omzunda bir türlü geçmeyen ağrı ve hareket kısıtlılığı olan hastasını, omuz bölgesine uyguladığı tedavi ile iyileştirememiştir. Ancak aynı hasta kısa süre sonra çocuklukta geçirdiği sol ayağındaki kemik iltihabı yarasının tekrar ağrıdığını belirterek başvurmuştur. F.Huneke bu bölgeye procain uygulaması sırasında, tam tersi taraf omzunun ağrısının anında geçtiğine şahit olmuştur..  Bu durum ‘flash etki-yıldırım etkisi” olarak tanımlanmaktadır. F.Huneke bundan sonra nöral terapinin babası olarak kabul görmüş ve bozucu alan uygulaması nöral terapide yerini almıştır.

Nöral terapinin bilimsel temeli bu çalışmalar ile açıklanmış olsa da halen oluşturduğu olağanüstü iyileştirici etkide açıklanacak bilgiler mevcuttur. Batıda bilim dalı olan nöral terapi, İsviçre Bern Tıp Fakültesinde Dr.Lorenz Fischer yönetiminde Nöral Terapi kürsüsü olarak yer almaktadır. Meksika başta olmak üzere Latin Amerika ülkelerinde 2 yıllık uzmanlık dalıdır. Ülkemizde ise son yıllarda uygulanmaya başlayan bu tedavinin yaygınlaşması ve daha çok hastanın sağlığına kavuşması dileğiyle…