Bel Fıtığı Tedavisinde Akupunktur

BEL FITIĞI TEDAVİSİ

Her on kişiden sekizi yaşamının bir döneminde boyun ve bel ağrısı çekmektedir. Bu nedenle baş ağrısından sonra ikinci en sık işgücü kaybı nedenidir. Ağrıların çoğunluğu kas kaynaklıdır. Kasların kendini iyileştirme kapasitesi yüksek olduğundan ağrılar çabuk geriler. Sadece % 10-15 kadarında sürekli veya tekrarlar duruma gelir. Disk hernileri (fıtıklar), faset eklem dejenerasyonları, disk dejenerasyonları, kanal stenozları ise yaşla artan boyun ve beldeki bir anlamda kireçlenmelerdir.

Tedavi yaklaşımlarında cerrahi ve ilaç tedavileri, fizik tedavi uygulamaları ve egzersizler uygulanmaktadır. Cerrahi özellikle fıtıklarda kullanılabilir. Özellikle kol veya bacağa giden sinirler fıtık tarafından sıkıştırılıyorsa ve bu sinirlerin fonksiyonları aksamışsa tercih edilmelidir.

BEL FITIĞI TEDAVİSİNDE AKUPUNKTURUN  ETKİ MEKANİZMASI

Akupunktur:     1. Ağrıyı gidererek

                     2. Adaleyi gevşeterek

                     3. Ödemi çözerek

                     4. Psikolojik rahatlık sağlayarak bel fıtığını tedavi eder.

1. Akupunktur vücutta ki bulunan ağrı kesicileri harekete geçirir. Akupunktur sırasında batırdığımız iğneleri vücutta ki bulunan Endorfini harekete geçirir. Endorfin vücuda özgü çok güçlü bir ağrı kesicidir. Böylece hasta ağızdan ağrı kesici ilaç almadan ağrısından kurtulur.

2. Akupunktur vücutta ki bulunan kas gevşeticileri harekete geçirir. Kulak kepçenin önünde ki bulunan Valiyum noktasını akupunktur iğneyle uyararak  Gaba salgılanmakta. Gaba (Gama-amino-butirik-asid) çok güçlü kas gevşeticidir. Böylece hasta ağızdan kas gevşetici ilaç almadan bel fıtığı etrafında ki oluşan kas spazmından kurtulur.

3. Akupunktur vücutta ki bulunan ödem çözücü maddeleri harekete geçirir. Kulakta ki bulunan böbrek üstü bezini akupunktur iğneyle uyararak Kortizon salgılanmakta. Kortizonun ödem çözücü etkisi vardır. Kortizon fıtıklaşma bölgesinde kıkırdak doku ve çevresinde oluşan ödemi dağıtarak, bölgeyi rahatlatır ve böylece o bölgede damar ve sinirlere yapılan baskı ortadan kalkar.

4. Akupunktur vücutta ki bulunan sakinleştirici maddeleri harekete geçirir. Akupunktur kanda Serotonin ve Endorfin seviyesini artırarak tedavi sırasında kişiye huzur verir ve sedasyon sağlar.

Akupunktur haftada 2-3 kez olmak üzere toplam 15-20 seans uygulanmakta. Seanslar 20-40 dakika arası sürer.